آموزش نجوم کودک

یکی از اهداف روشن سها، تدریس نجوم کودک به طور قوی، متمرکز و مدون با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه برای اولین بار در اصفهان بود. تدریس علمی جذاب به کودکانی که پیش از آن با این مباحث تقریبا کاملا نا آشنا بودند اما مثل همه ما منجم ها غرق در زیبایی های این دنیای بی حد و مرز شدند. 

مدرسه تابستانه سها

مدرسه تابستانه سها

مکان: آسمان سرای سها
تابستان 1403
کارگاه چطوری بهار میشه؟

کارگاه چطوری بهار میشه؟

مکان: شهر فرهنگ و هنر خانه اصفهان
زمان: جمعه 25 اسفند - ساعت 10:30 الی 12:00
هزینه ثبت‌نام: 90,000 تومان
کارگاه آموز کودک - نیروی عجیب زمین

کارگاه نیروی عجیب زمین

مکان: آسمان سرای سها
زمان:پنج‌شنبه 14 دی - ساعت 18 الی 19:30
هزینه ثبت‌نام: 90,000 تومان
کارگاه دیدار با سیارات

کارگاه دیدار با سیارات

مکان: شهر فرهنگ و هنر خانه اصفهان
زمان:دوشنبه 13 آذر - ساعت 17:30 الی 19
هزینه ثبت‌نام از 90,000 تومان

از ابتدای سال ۱۳۹۹ آموزش نجوم کودک در سها به طور رسمی آغاز شد. گرچه به خاطر شرایط کرونا، این آموزش ها به طور مجازی برگزار می شدند و افتخار بودن در کنار بچه ها را از نزدیک فراهم نشد اما از همه شهرهای کوچک و بزرگ ایران به جمع منجم های سها پیوستند. منجم های کوچک دوست داشتنی ما که اشتیاق و علاقه آنها باعث شد مدرسان کودک بیشتر از قبل در مسیر رسیدن به این هدف بزرگ امیدوار شوند.

تیم اتاق فکر سها متشکل از مدرسان و منجمان باتجربه، گرد هم آمدند و به این جمع بندی رسیدند که جای خالی آموزش نجوم در کنار دروس مدرسه به شدت احساس می شود و قطعا نیاز به برنامه ریزی های دقیق، هوشمندانه و بلند مدت دارد. این برنامه ریزی ها شامل طراحی سرفصل های متنوع مرتبط به هر پایه و مقطع تحصیلی، کاربرگ های آموزشی، تولید محتوای آموزشی شامل انیمیشن، بازی، سرگرمی، معرفی کتابهای نجومی و همه مواردی که برای یک تدریس با چشم اندازی بلند مدت مد نظر ما بود میشد. تیم حرفه ای سها تمام این موارد را بسیار دقیق برنامه ریزی و پایه ریزی کرد.

آموز نجوم در مدارس

در ابتدای کار، اولین قرارداد رسمی با بنیاد فرهنگی آموزشی امام صادق(ع) در اصفهان منعقد شد. این بنیاد یکی از سرشناس ترین مجموعه مدارس در شهر اصفهان است که از پیش دبستانی تا متوسطه دوم را تحت پوشش قرار می دهد. بر اساس این قرارداد، آموزش به کودکان پیش دبستانی تا سوم دبستان در دو طرح کوتاه مدت و بلند مدت برای حدود ۱۵۰۰ دانش آموز و در غالب ۷۵ کلاس و با بیش از ۱۰۰۰ جلسه آموزشی آنلاین برگزار شد. تجربه دلنشینی که با وجود تمامی سختی ها و حجم زیاد کار، رغبت مدرسان و تیم حرفه ای سها به انجام این کار را بیش از پیش می کرد. نکته قابل توجه این است که با وجود آنلاین بودن تمامی این جلسات، علاقمندی و پیگیری کودکان و خانواده ها بسیار امیدوار کننده بود. بازخورد والدین، کودکان، انجام تکالیف که همگی اختیاری بودند، و با شوق و ذوق بچه ها همراه بود، ساخت کاردستی های خلاقانه و متنوع و ارایه های موضوعی به صورت آنلاین، همگی بازتاب یک اتفاق نو و زیبا در ساختار آموزشی دوره پیش دبستانی و ابتدایی بود. اتفاقی که با تلاش شبانه روزی مدرسان با تجربه و اتاق فکر سها به وقوع پیوست. در آخر دوره، تدارک یک شب رصدی فوق العاده همراه با برنامه های جانبی در یکی از مراکز پیش دبستانی امام صادق داده شد که با حضور حدود ۴۰۰ دانش آموز و خانواده در دوشب برگزار گردید. برنامه هایی مانند معرفی کتاب، نقاشی نجومی، مرور مطالب و بازی در کنار بچه ها، خاطرات گرانبها و ارزشمند از دانش آموزانی خلاق، پیگیر، علاقمند به نجوم ثبت کرد. نجوم آموزانی که همه آن ها به نوعی منجم های کوچک جامعه ما و از اعضای جدید سها هستند که در آینده می توانند به فضانوردان موفق، مهندسان فضا، مدرسان نجوم، اخترفیزیک دان های برجسته و دانشمندان بزرگ تبدیل شوند.

در حال حاضر آسمان سرای سها در بیش از ۱۵ مدرسه و مجموعه مدرسه در زمینه تدریس نجوم کودک فعالیت دارد. سها افتخار این را دارد که برای اولین بار به طور علمی و تخصصی همه این برنامه ریزی های دقیق را انجام داده است تا کودکان بیشتری در هر سن و پایه ای با علم نجوم آشنا شوند و در آن پیشرفت کنند.

آسمان سرای سها اولین و تنها برگزار کننده رسمی طرح تدریس نجوم کودک به صورت مدون و با برنامه ریزی دقیق در مدارس، قرار است در بسیاری از مدارس اصفهان آغاز به کار کند تا علم نجوم در کنار سایر دروس مدرسه، باعث رشد خلاقیت وآگاهی دانش آموزان عزیز شود.

به امید اینکه همه کودکان عزیز بتوانند لذت درک و لمس زیبایی های آسمان را داشته باشند.